Prawybory w PO: nudny teatr czy nowa technika marketingu
Chocia偶 wielu polityk贸w, politolog贸w i znawc贸w 艣wiata polityki negatywnie wypowiedzia艂o si臋 na temat s艂uszno艣ci i potrzeby聽 czy skut贸w zorganizowanej przez PO debaty przedwyborczej, transmitowanej przez telewizj臋, to sam fakt, i偶 tyle znanych os贸b zabralo w og贸le w tej kwestii sw贸j g艂os mo偶e i powinno 艣wiadczy膰 o tym, 偶e "spektakl" ten odnios艂 zamierzony my艣l臋 przez PO skutek. Mo偶na zatem przypuszcza膰, i偶 w przysz艂o艣ci inne partie b臋d膮 coraz ch臋tniej wykorzystywa膰 ten pomys艂, kt贸ry wpisze si臋 na trwa艂e w kanon technik marketingowych stosowanych w polityce w trakcie kampanii wyborczych. Oboj臋tnie jakie argumenty by rozwa偶a膰, to nikt przecie偶 do tej pory w polskiej polityce w okresie, w kt贸rym nie wolno prowadzi膰 kampanii wyborczej nie zdo艂a艂 skupi膰 tak uwagi odbiorc贸w i zaj膮膰 im tyle czasu. Przeanalizujmy te opinie, tak by mo偶na sobie wyrobi膰 w艂asne zdanie na聽 ten temat.
P贸艂 miliona z艂otych wyda na prawybory prezydenckie w swojej partii Platforma Obywatelska - ustali艂 dziennik "Polska". Eksperci uwa偶aj膮, 偶e pieni膮dze wydano z bardzo dobrym skutkiem dla tej partii. Konsultant polityczny Eryk Mistewicz nie ma w膮tpliwo艣ci, 偶e 500 tysi臋cy z艂otych to niewielka cena za skuteczn膮 reklam臋. W rozmowie z gazet膮 ekspert mistrzostwem 艣wiata nazwa艂 fakt, 偶e partia Donalda Tuska za tak膮 kwot臋 potrafi艂a "przykry膰 wszystko i wszystkich na scenie politycznej, odsuwaj膮c jednocze艣nie uwag臋 od komisji 艣ledczej badaj膮cej afer臋 PO".
"Polska" zauwa偶a, 偶e emocje i uszczypliwo艣ci mi臋dzy kandydatami w prawyborach - Bronis艂awem Komorowskim a Radkiem Sikorskim, wyra藕nie daj膮 o sobie coraz mocniej zna膰. Jednak - jak czytamy w artykule - to i tak nic w por贸wnaniu z tym, jak nerwy puszczaj膮 opozycji, kt贸rej liderzy zeszli w mediach na dalszy plan.
PiS ju偶 poskar偶y艂 si臋 Pa艅stwowej Komisji Wyborczej, czy prawybory nie 艂ami膮 zasad kampanii prezydenckiej. Bezskutecznie, bo PKW og艂osi艂a, 偶e wszystko jest w porz膮dku. Natomiast SLD skar偶y si臋 PiS, z kt贸rym tworzy koalicj臋 medialn膮, 偶e pokazuje w programach informacyjnych w TVP prawybory PO. "Polska The Times" 18.03.2010
Komorowski: kompromitacja dla Polski, ja taki nie b臋d臋
PAP, TVN24 | aktualizacja 2010-03-21
Szef MSZ Rados艂aw Sikorski, rozpoczynaj膮c debat臋 z kontrkandydatem w prawyborach w PO Bronis艂awem Komorowskim, podkre艣li艂, 偶e marzy o Polsce nie tylko bezpiecznej, zasobnej, ale tak偶e b臋d膮cej wsp贸艂gospodarzem Europy. Z kolei Bronis艂aw Komorowski powiedzia艂, 偶e pragnie by膰 ponad wszelkimi podzia艂ami, tak偶e na prezydenta "eksportowego" i "importowego". - Walka o krzes艂o czy samolot by艂a kompromitacj膮 Polski, ja taki nie b臋d臋 - m贸wi艂 marsza艂ek sejmu.
- Mamy dzi艣 now膮 Polsk臋. Chcia艂bym pokaza膰 艣wiatu to, co ju偶 osi膮gn臋li艣my i to, co jeszcze razem zbudujemy - podkre艣li艂 Sikorski, kt贸ry jako pierwszy podczas prawyborczej debaty w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wyg艂asza艂 s艂owo wst臋pne.
Jak zaznaczy艂 Sikorski, jego prezydentura zmusi Europ臋 do przyjrzenia si臋 Polsce nowymi oczyma, poka偶e 艣wiatu nasz膮 energi臋, nasz膮 determinacj臋, nasz膮 moc. - Je艣li macie odwag臋 da膰 szans臋 nowej Polsce i nowemu pokoleniu, jestem do waszej dyspozycji, prosz臋 o Wasz g艂os - podkre艣li艂 Sikorski.
Z kolei Bronis艂aw Komorowski w swoim s艂owie wst臋pnym powiedzia艂, 偶e nie zamierza dzieli膰 prezydentury na eksportow膮 i importow膮, tak jak zasugerowa艂 to Sikorski. - Dla mnie pachnie to sp贸艂k膮 handlow膮 typu eksport-import, a nie dojrza艂膮 wizj膮 pa艅stwa - stwierdzi艂.
Marsza艂ek sejmu doda艂, 偶e pragnie by膰 ponad wszelkimi podzia艂ami i w 偶adnym wypadku nie b臋dzie si臋 z nikim k艂贸ci艂 o krzes艂o czy samolot, poniewa偶 to podwa偶a autorytet pa艅stwa. - Polacy potrzebuj膮 prezydentury, kt贸ra 艂膮czy a nie dzieli - zaznaczy艂 Komorowski.
- Polityka jest obszarem spor贸w, ale prezydent powinien stara膰 si臋 definiowa膰 i poszerza膰 obszar wsp贸lnego politycznego minimum. Powinien by膰 katalizatorem porozumie艅 i kompromis贸w - powiedzia艂 kandydat na kandydata. Doda艂 te偶, 偶e wielkim, og贸lnonarodowym celem powinno by膰 dogonienie g艂贸wnego peletonu starych kraj贸w Unii Europejskiej pod wzgl臋dem rozwoju gospodarczego. - Chcemy jak r贸wny z r贸wnymi kszta艂towa膰 i budowa膰 przysz艂o艣膰 UE - powiedzia艂.
Po mowach wst臋pnych kandydaci odpowiadali na szereg pyta艅 zadawanych przez moderator贸w - pos艂贸w PO Joann臋 Much臋 i S艂awomira Nowaka.
Pierwsze pytania dotyczy艂y kwestii polityki zagranicznej Polski. Bronis艂aw Komorowski powt贸rzy艂, 偶e spory o samolot czy krzes艂o kompromituj膮 Polsk臋. - Prezydent, zgodnie z konstytucj膮, wspomaga i wsp贸艂dzia艂a z rz膮dem w sprawie polityki zagranicznej, kt贸ra jest jednak wyznaczana przez rz膮d - powiedzia艂.
Z kolei Sikorski odpowiadaj膮c na pytanie, jak jako prezydent wsp贸艂pracowa艂by z rz膮dem, powiedzia艂, 偶e - zgodnie z konstytucj膮 - bycie najwy偶szym reprezentantem pa艅stwa polskiego, to pierwszy obowi膮zek prezydenta. Jak doda艂, jest jasne, 偶e polityk臋 zagraniczn膮 prowadzi Rada Ministr贸w, a prezydent t臋 polityk臋 wobec ca艂ego 艣wiata i w imieniu pa艅stwa polskiego reprezentuje.
- To skuteczne reprezentowanie, to kawa艂 roboty - podkre艣li艂 Sikorski. Jak doda艂, prezydent powinien reprezentowa膰 Polsk臋 na szczytach NATO i wobec ONZ.
Na pytanie czy podpisa艂by zmian臋 w konstytucji ograniczaj膮c膮 w艂adz臋 prezydenta (tak膮 propozycj臋 zg艂osi艂a Platforma), Komorowski nie odpowiedzia艂 wprost i podkre艣li艂, 偶e w jesiennych wyborach wybierzemy prezydenta z takimi samymi uprawnieniami jak urz臋duj膮ca g艂owa pa艅stwa.
Przyzna艂, 偶e szale艅stwa w polityce si臋 zdarzaj膮, a wtedy prezydent musi mie膰 odwag臋, 偶eby u偶y膰 weta dla ochrony wsp贸lnego polskiego interesu. Zaznaczy艂 jednocze艣nie, 偶e prezydent nie mo偶e stosowa膰 weta tylko dlatego, 偶e ma w danej sprawie inn膮 opini臋 ni偶 rz膮d.
Sikorski z kolei oceni艂, 偶e weto w obecnym kszta艂cie daje prezydentowi "pokus臋 i iluzj臋 wsp贸艂rz膮dzenia, ale tak naprawd臋 daj臋 mu w艂adz臋 wk艂adania kija w szprychy". Wed艂ug Sikorskiego, prezydent powinien u偶ywa膰 weta w sytuacji zagro偶enia finans贸w pa艅stwa, praw obywatelskich lub gdy rz膮d zg艂asza ustawy antyeuropejskie.
Szef MSZ zadeklarowa艂 te偶, 偶e nie jest zwolennikiem dawania prezydentowi mo偶liwo艣ci ingerowania w prace parlamentu, Opowiedzia艂 si臋 za zmniejszeniem zatrudnienia w kancelarii prezydenta, kt贸ra nie powinna by膰 "przechowalni膮 polityk贸w, kt贸rym si臋 nie uda艂o".
Na pytanie, czy jako prezydent, popar艂by liberalizacj臋 ustawy antyaborcyjnej, ustaw臋 o in vitro, testament 偶ycia czy kar臋 艣mierci, Bronis艂aw Komorowski powiedzia艂, 偶e zawsze by艂 przeciw karze 艣mierci, eutanazji i aborcji. Zaznaczy艂 jednak, 偶e w jego przekonaniu obecnie przepisy s膮 znakomicie skonstruowanym kompromisem. Doda艂, 偶e popiera in vitro i "testament 偶ycia". - 20% m艂odych ma艂偶e艅stw w Polsce ma problemy z uzyskaniem dziecka, to by艂aby straszliwa bezduszno艣膰 skazywanie tych ludzi na brak nadziei na w艂asne dzieci - powiedzia艂 Komorowski. Zdaniem Komorowskiego in vitro powinno by膰 wsp贸艂finansowane przez pa艅stwo, ale nie we wszystkich przypadkach.
Zapytany o to samo Rados艂aw Sikorski stwierdzi艂, 偶e w wi臋kszo艣ci tych spraw zgadza si臋 w pogl膮dach z marsza艂kiem sejmu. Wyjasni艂艂, i偶 opowiada si臋 za projektem pos艂anki PO Ma艂gorzaty Kidawy-B艂o艅skiej w sprawie in vitro. - Mam nadziej臋, 偶e projekt ten trafi do prac sejmowych jak najszybciej, bo sprawa jest rzeczywi艣cie powa偶na - zaznaczy艂.
Kidawa-B艂o艅ska proponuje, aby dopu艣ci膰 mo偶liwo艣膰 tworzenia zarodk贸w nadliczbowych, ich mro偶enie i selekcj臋 przed implantacj膮 do organizmu kobiety. Zgodnie z jej propozycj膮, in vitro ma by膰 dost臋pne tak偶e dla par 偶yj膮cych w konkubinacie.
Sikorski uwa偶a, 偶e ma艂偶e艅stwa powinny finansowa膰 in vitro z w艂asnej kieszeni. - W przysz艂o艣ci zobaczymy - podkre艣li艂.
Bronis艂aw Komorowski o艣wiadczy艂, 偶e w pierwsz膮 wizyt臋 zagraniczn膮 jako prezydent wybra艂by si臋 do Brukseli albo do Wilna. - Przysz艂o艣膰 Polski to jest g艂贸wnie UE, wi臋c albo Bruksela, albo zawsze sobie my艣la艂em, 偶e mo偶e to by膰 Wilno jako przypomnienie naszej polskiej roli w budowaniu Europy przekraczaj膮cej granice narod贸w, religii, kultur - m贸wi艂 Komorowski.
Sikorski zapowiedzia艂, ze do Wilna pojecha艂by tylko, gdy strona litewska wype艂ni obietnice zawarte w traktacie polsko-litewskim dot. m.in. polskiej pisowni nazwisk, zwrotu ziemi i innych kwestii, kt贸re "bol膮 naszych rodak贸w na Litwie".
- Do Brukseli rzeczywi艣cie warto pojecha膰 z pierwsz膮 wizyt膮, bo tam si臋 rozgrywa najwi臋cej spraw, kt贸re dotycz膮 Polski. Prezydent powinien pojecha膰 do Brukseli, ale potrafi膰 te偶 nawi膮za膰 kontakt z nowym przewodnicz膮cym Rady Europejskiej, wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej - m贸wi艂 Sikorski.
Komorowski ripostowa艂: - Z szefem RE nawi膮za艂em kontakt ju偶 bardzo dawno, bo by艂 przewodnicz膮cym parlamentu i mam z nim kontakt znakomity, tak偶e na gruncie towarzyskim.
"Odchudzi膰 kancelari臋 prezydenta"
Sikorski oceni艂, 偶e obecna prezydentura Lecha Kaczy艅skiego jest "rozd臋ta", poniewa偶 w jego Kancelarii pracuje "kilkuset urz臋dnik贸w". Jak podkre艣li艂, on sam - jako minister obrony narodowej i spraw zagranicznych udowodni艂 ju偶 偶e potrafi oszcz臋dza膰.
- Skoro z bud偶etu kancelarii prezydenta s膮 na przyk艂ad finansowane zabytki miasta Krakowa, to ja bym ci膮艂 na zb臋dnych etatach, a przeznaczy艂 wi臋cej na zabytki - zaznaczy艂 szef MSZ. - Mniej t艂uszczu a wi臋cej reprezentowania Polski na przyzwoitym, europejskim poziomie, a jak trzeba to i z przytupem - doda艂.
Podobne zdanie ma Komorowski. Wed艂ug niego, kancelaria prezydenta musi by膰 dostosowana do zada艅, a dzi艣 - w jego ocenie - jest "rozd臋ta w warstwie takiej niejasnej". - Przesad膮" nazwa艂 m.in. widok prezydenta, kt贸ry wysiada ze 艣mig艂owca w otoczeniu czterech ros艂ych m臋偶czyzn z pistoletami w r臋ku tak, 偶e wszyscy to widz膮. - To jest niepotrzebne - oceni艂. Marsza艂ek sejmu opowiedzia艂 si臋 ponadto za redukcj膮 liczby prezydenckich o艣rodk贸w wypoczynkowych.
Sikorski zapowiedzia艂 r贸wnie偶, 偶e je艣li to on zostanie prezydentem, szefem jego Kancelarii nie b臋dzie Janusz Palikot. - A moim Roman Giertych - na 100% gwarantuj臋 - ripostowa艂 Komorowski.
Podsumowuj膮c swoje wyst膮pienie podczas debaty Rados艂aw Sikorski oceni艂, 偶e PO stoi przed wyborem prezydentury "zacnej i zachowawczej", albo "艣mia艂ej i ambitnej". - 艢lubuj臋: nie zawiod臋 waszego zaufania. Dajmy szans臋 nowej Polsce i nowemu pokoleniu - apelowa艂 szef MSZ.
Jak oceni艂, stawk膮 w wyborach prezydenckich jest realizacja marzenia o nowej Polsce. - Rz膮d PO z energicznym, europejskim prezydentem zrealizuje wielki projekt modernizacji. W tandemie z premierem Donaldem Tuskiem wprowadzamy Polsk臋 do europejskiej pierwszej ligi - obieca艂 Sikorski.
Z kolei Bronis艂aw Komorowski na zako艅czenie powiedzia艂, 偶e obiecuje ci臋偶ko pracowa膰 tak jak do tej pory. - Cieszy nas wszystkich wzrost notowa艅 politycznych PO jako ca艂o艣ci, a mnie tak偶e ciesz膮 sonda偶e, kt贸re m贸wi膮 o moich du偶ych szansach - powiedzia艂 Komorowski.
Zastrzeg艂, 偶e sonda偶e traktuje jako szans臋, a nie gwarancj臋. - Trzeba b臋dzie dalej pracowa膰 bardzo intensywnie, a ostatecznym sprawdzianem jest sam fakt g艂osowania, zar贸wno cz艂onk贸w PO w czasie prawybor贸w, jak i w czasie wybor贸w prezydenckich wszystkich obywateli - doda艂.
Zach臋ca艂 te偶 inne partie polityczne do prawybor贸w. - Zr贸bcie kochani prawybory, mo偶e polska polityka b臋dzie lepsza - podkre艣li艂 Komorowski.
Podczas debaty w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego pojawi艂o si臋 kilku parlamentarzyst贸w PO, m.in. szef klubu Grzegorz Schetyna, S艂awomir Nitras, Andrzej Halicki, Ma艂gorzata Kidawa-B艂o艅ska i rzecznik rz膮du Pawe艂 Gra艣.
Oficjalnie poparcia Bronis艂awowi Komorowskiemu ju偶 wcze艣niej udzielili mi臋dzy innymi wicemarsza艂ek sejmu Stefan Niesio艂owski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, Julia Pitera oraz minister zdrowia Ewa Kopacz. Sw贸j g艂os na niego odda te偶 co najmniej dw贸ch wiceprzewodnicz膮cych klubu parlamentarnego - Janusz Palikot i Grzegorz Dolniak. Do tego dochodzi list poparcia, kt贸ry na r臋ce marsza艂ka z艂o偶y艂o 36 parlamentarzystek PO.
Z kolei poparcie dla Rados艂awa Sikorskiego zadeklarowali ju偶 minister finans贸w Jacek Rostowski, Jaros艂aw Gowin, Andrzej Biernat oraz europos艂owie - S艂awomir Nitras, Krzysztof Lisek i Bogus艂aw Sonik.
W opinii wiceszefowej SLD Jolanty Szymanek-Deresz, debata mi臋dzy marsza艂kiem sejmu Bronis艂awem Komorowskim a szefem MSZ Rados艂awem Sikorskim by艂a ma艂o atrakcyjna, statyczna i nie odda艂a prawdziwego wizerunku obu kandydat贸w. "Sztuczny, wyre偶yserowany spektakl medialny, w kt贸rym zabrak艂o dyskusji o wa偶nych problemach Polski" - tak oceni艂 debat臋 rzecznik klubu PiS Mariusz B艂aszczak.
Debata mia艂a u艂atwi膰 dzia艂aczom PO podj臋cie ostatecznej decyzji, na kogo odda膰 g艂os w partyjnych prawyborach, kt贸re maj膮 wy艂oni膰 kandydata Platformy na prezydenta. Wyniki maj膮 zosta膰 og艂oszone 27 marca. Obaj kandydaci w prawyborach PO s膮 zadowoleni z przebiegu niedzielnej debaty. W rozmowie z dziennikarzami po debacie Sikorski zapewni艂, 偶e jest zadowolony z dyskusji i z samych prawybor贸w. - Nie moj膮 kwesti膮 jest ocenianie wyniku, ale jestem zadowolony z samej debaty - m贸wi艂 z kolei Komorowski. Pytany o formu艂臋 debaty marsza艂ek Sejmu zwr贸ci艂 uwag臋, 偶e dziennikarze maj膮 mo偶liwo艣膰 zadawania pyta艅 po dyskusji, "prawybory dotycz膮 spraw wewn臋trznych w partii".
Jak oceni艂a Szymanek-Deresz, szefowa sztabu kandydata SLD na prezydenta Jerzego Szmajdzi艅skiego, debata by艂a "statyczna, ma艂o atrakcyjna i nu偶膮ca". - Wypowiedzi by艂y tak pow艣ci膮gliwe, a ca艂o艣膰 tak u艂adzona, 偶e nie oddawa艂a rzeczywistych wizerunk贸w obu kandydat贸w - uwa偶a Szymanek-Deresz. Jej zdaniem jednak, bardziej b艂yskotliwe wypowiedzi mia艂 Sikorski.
- To by艂 wyre偶yserowany spektakl medialny, sztuczny, nudny, pozbawiony emocji. Nie by艂o w nim dyskusji na temat realnych pomys艂贸w dotycz膮cych rozwoju naszego kraju, panowie nie przedstawiali swoich wizji Polski" - wylicza艂 B艂aszczak. Rzecznik klubu PiS oceni艂, 偶e "zabrak艂o odniesienia do rzeczywistych problem贸w, przed kt贸rymi stoimy na co dzie艅, np. katastrofy opieki zdrowotnej czy te偶 rosn膮cego bezrobocia". - Liczy艂em, 偶e panowie chocia偶 zauwa偶膮 te problemy, ale okaza艂o si臋, 偶e - tak jak ich mentor, premier Donald Tusk - tych problem贸w dostrzega膰 nie chc膮, zafundowali nam pusty w tre艣ci spektakl - m贸wi艂 B艂aszczak. Zaznaczy艂, 偶e "re偶yserowi tego spektaklu chodzi艂o o to, 偶eby nam zafundowa膰 kolejn膮 ods艂on臋 w takim tasiemcu medialnym z 偶ycia platformers贸w".
Wicemarsza艂ek sejmu Stefan Niesio艂owski stwierdzi艂 natomiast, 偶e debata w prezydenckich prawyborach w Platformie Obywatelskiej "umocni艂a pozycj臋 Bronis艂awa Komorowskiego". - Debata nie by艂a zasadniczo prze艂omowa, ale intuicja m贸wi mi, 偶e umocni艂a pozycj臋 Bronis艂awa Komorowskiego - powiedzia艂 wicemarsza艂ek. Jego zdaniem, w rywalizacji mi臋dzy Rados艂awem Sikorskim a Bronis艂awem Komorowskim "lepszym do艣膰 wyra藕nie" by艂 marsza艂ek Sejmu. - Generalnie nie by艂o r贸偶nic programowych, ale tam, gdzie by艂y, wygrywa艂 Komorowski - zauwa偶y艂. Niesio艂owski nie spodziewa艂 si臋 te偶 ostrzejszej rywalizacji kandydat贸w. - Nie b臋dziemy teraz ok艂ada膰 si臋 zbyt mocno wewn膮trz Platformy, bo prosz臋 pami臋ta膰, 偶e to jest etap bardzo wst臋pny. Przeciwnikiem jest kandydat PiS, bo ten prawdopodobnie wejdzie do drugiej tury wybor贸w prezydenckich - podkre艣li艂 Niesio艂owski.
Tymczasem, jako "pozbawiony emocji i element贸w prawdziwej rywalizacji dobrze ustawiony teatr" okre艣li艂 debat臋 politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Bart艂omiej Biskup. W opinii politologa, debata nie b臋dzie mia艂a znacz膮cego wp艂ywu na to, jak cz艂onkowie Platformy zag艂osuj膮 w prawyborach. - Debata mo偶e doda膰 kilka punkt贸w, ale zamiesza膰 nie - bo nie by艂o interakcji, nie by艂o starcia mi臋dzy kandydatami, w艂a艣ciwie nie by艂o te偶 istotnych r贸偶ni膰 mi臋dzy nimi w wizji prezydentury, jak膮 prezentowali - powiedzia艂 dr Biskup. Jak m贸wi艂, aby debata mog艂a mie膰 rzeczywiste znaczenie dla wyniku prawybor贸w w Platformie, powinna by膰 bardziej emocjonalna.
- Tutaj po prostu nie by艂o 偶adnych emocji. Nie s膮dz臋 tak偶e, 偶eby dzia艂acze PO odnie艣li jakie艣 emocjonalne wra偶enie, kt贸re pozwoli艂yby im zmieni膰 swoje decyzje. Mog膮 by膰 niewielkie przep艂ywy mi臋dzy kandydatami, ale my艣l臋, 偶e debata nie da 偶adnych znacz膮cych wskaza艅 - skomentowa艂 politolog.
Nuda, nuda, nuda. Patriarchalna i bogobojna nuda - tak mo偶na podsumowa膰 wczorajsz膮 debat臋 prezydenck膮 w Platformie. Nie by艂o ani jednego pytania, kt贸re zelektryzowa艂oby widowni臋 i samych bohater贸w. 呕adnego, kt贸re zainteresowa艂oby kogokolwiek innego poza zgromadzon膮 w studio TVN24 grup膮 dziennikarzy (Lo偶a Prasowa) oraz pos艂em Rokit膮. Ale ci pierwsi mieli taki zawodowy obowi膮zek, a redaktor Rokita nie ma ju偶 co robi膰 w 偶yciu, wi臋c z pasj膮 偶ywi si臋 偶yciem swoich dawnych koleg贸w.Podejrzewam, 偶e nawet pan premier nie otworzy艂 swojego sopockiego telewizora. Bo po co? Wszystko by艂o przygotowane: i pytania, i rezultat debaty, i komentarze. Panowie deklarowali, wspominali i opowiadali o tym, co nikogo nie interesuje, czyli w jakiej konfiguracji z premierem b臋d膮 korzystali z samolotu, kogo nie obsadz膮 w roli szefa kancelarii i czy w ich wydaniu prezydentura b臋dzie firm膮 eksport-import czy tylko eksport.Tymczasem prezydent RP jest - jak wiadomo - stra偶nikiem konstytucji, ma prawo weta, jest osob膮 publiczn膮, kt贸ra r贸偶nymi sposobami mo偶e wp艂ywa膰 na polityk臋 i wizerunek Polski. Prezydent powinien mie膰 przede wszystkim wizj臋 pa艅stwa, na kt贸rego czele stoi. Interesowa艂oby mnie - i zapewne nie tylko mnie - czy ma to by膰 nadal pa艅stwo religijnego fundamentalizmu, czy prezydent zamierza, jak Lech Kaczy艅ski, modli膰 si臋 przed kamerami telewizyjnymi i chowa膰 przed ojcem Rydzykiem? Czy te偶 zamierza broni膰 neutralno艣ci 艣wiatopogl膮dowej pa艅stwa zapisanej w konstytucji? I jak to b臋dzie robi艂? Chcia艂abym te偶 wiedzie膰 czy jest on za Polsk膮 neoliberaln膮 czy opieku艅cz膮? Wreszcie - co najwa偶niejsze - czy zamierza rz膮dzi膰 Polsk膮 Polak贸w czy r贸wnie偶 Polsk膮 Polek. Bo jak dot膮d ka偶dy prezydent troszczy艂 si臋 g艂贸wnie o patriarchaln膮 wizj臋 naszej ojczyzny: 艣wi臋towa艂 militarne rocznice, bywa艂 na meczach, dekorowa艂 bohater贸w, nie pomny, 偶e kraj, na czele kt贸rego stoi to nie tylko kraj m臋偶czyzn, ale i kobiet, kt贸rych r贸wno艣膰 jest zapisana w konstytucji. Marsza艂ek Komorowski by艂 wyra藕nie skonfundowany pytaniem o in vitro. To i tak lepiej ni偶 Sikorski kt贸ry wagi pytania w og贸le nie zrozumia艂. In vitro - dlaczego nie? Kto mo偶e zap艂aci膰, niech p艂aci, pa艅stwo - wed艂ug Sikorskiego - nie jest od zapobiegania bezp艂odno艣ci, lecz od wysy艂ania ch艂opc贸w do Iraku czy Afganistanu. To jest dopiero polityka! A co tam jaka艣 p艂odno艣膰... Komorowski by艂 lepiej przygotowany, bo wiedzia艂, 偶e bezp艂odno艣膰 jest powa偶nym problemem polskich rodzin, zapewne znacznie wa偶niejszym ni偶 udzia艂 naszych wojsk w mi臋dzynarodowych eskapadach i zadeklarowa艂 wol臋 refundacji, ale niestety niezgodn膮 z konstytucj膮, kt贸ra gwarantuje wszystkim, a nie tylko m艂odym heteroseksualistom, te same prawa.Jeden z pogard膮, drugi z irytacj膮 odnosili si臋 do problematyki, kt贸ra interesuje g艂贸wnie Polki.Nikt w PO nie 艣mia艂 zada膰 pyta艅 dotycz膮cych parytetu czy innych mechanizm贸w, kt贸re urzeczywistni艂yby r贸wny status kobiet i m臋偶czyzn w naszym kraju. Bo po co? Prezydent b臋dzie przecie偶 jak zawsze prezydentem wszystkich Polak贸w. A Polki? Polki nie maj膮 znaczenia w wielkiej polityce.
Magdalena 艢roda specjalnie dla Wirtualnej Polski
"Zaciek艂y" b贸j toczy dw贸ch liberalnych konserwatyst贸w o prawie identycznych pogl膮dach na ka偶dy temat. R贸偶ni膮 si臋 fryzur膮 i manierami, jeden lepiej zna j臋zyki. Reszta o nic nie pyta. Jak gdyby uznali, 偶e i tak wszystko lepsze od wstr臋tnych Kaczor贸w.
A ty kogo wybra艂by艣 w prawyborach?Jeszcze dwa lata temu chciano zabiera膰 babci dow贸d. To by艂 艣rednio 艣mieszny dowcip, raczej chamski i protekcjonalny. Prawdziwy wyraz pogardy elit PO dla starszych, cz臋sto wykluczonych ludzi, kt贸rym symbolicznego schronienia udzieli艂 medialny magnat z Torunia. Dzi艣 antybabcine esemesy wysy艂aj膮 zwolennicy Radka Sikorskiego. Te偶 z Platformy, ale tym razem poczucia humoru trudno im odm贸wi膰. Chodzi oczywi艣cie o internetowe prawybory w PO i star膮 gwardi臋 (marsza艂kowsk膮). "Zabierz babci login" - to jedno has艂o m贸wi o nich wi臋cej ni偶 pierwsze (drugie, trzecie, czwarte...) strony dziennik贸w i paski news贸w kilku telewizji. O prawyborach pisze si臋, m贸wi i my艣li ? dzi艣 bowiem Polsce 艣wieci tylko jedno s艂o艅ce... Tylko o co w tych prawyborach naprawd臋 chodzi? Co to za sp贸r? Polityka na eksport czy na import? Fighter z Afganistanu czy swojskie ciep艂e kluchy? M艂odo艣膰 czy do艣wiadczenie?
Nie. Chodzi o estetyk臋. Wy艂膮cznie. O wzgl臋dn膮 艣wie偶o艣膰 i lekk膮 st臋chlizn臋. Ale na pierwszy rzut oka zdawa艂oby si臋, 偶e kandydaci na kandydata czym艣 si臋 jednak r贸偶ni膮 ? mo偶e to kwestia pokolenia, temperamentu? Na polskiej prawicy by艂 ju偶 kiedy艣 taki sp贸r ? na "babcie" i "m艂odych gniewnych" - w ko艅cu lat 20. podzieli艂a si臋 endecja. Stetryczali konserwaty艣ci, poczciwi dziedzice z w膮sami, dostojni nestorzy chcieli 艣wi臋tego spokoju ? rodziny, ziemi, ko艣ci贸艂ka. Bez fanatyzmu, aby wszystko po staremu... M艂odzi woleli witalny, pe艂en 偶ycia nacjonalizm. Najlepiej w mundurze, z wodzem i za wodza. Jak z wiar膮, to tak膮 naprawd臋?. No i precz z czerwon膮 zaraz膮. Star艂y si臋 w贸wczas pokolenia, ale i rzeczywi艣cie odmienne wizje. "Starzy" w ko艅cu weszli do g艂贸wnego nurtu, za to "m艂odzi" wybrali "Falang臋" i 艣piew: Wielkiej Polski moc to my... Czy po platformerskich prawyborach mo偶emy liczy膰 na podobne perturbacje?
Nie dzi艣, nie ten ci臋偶ar idei. W膮saty szlachcic raczej nas nie zaskoczy. Si艂a spokoju, nieco rubaszne ciep艂o, wsp贸lnota. Dom prawie wszystkich ? Polska. Pewna r臋kojmia, 偶e 艢wiat艂y Premier-Przewodnicz膮cy zrobi z krajem co zechce - urynkowi zdrowie, o艣wiat臋, kultur臋. Poza rynkiem zostanie Ko艣ci贸艂.
A co ze 艣wiatowcem, rycerzem-korespondentem z afga艅skich dolin? Prawie jak wy偶ej. Ale czy tu prawie robi r贸偶nic臋? Gorzej wyjd膮 na nim rodzice i dzieci 偶o艂nierzy (Radek jest dumny z si贸dmego kontyngentu w Afganistanie), imigranci (Radek jest sceptyczny wobec ich nap艂ywu), komuni艣ci, cho膰 ich nie ma (Radek 偶yje w Strefie Zdekomunizowanej), dziennik Washington Post (pierwsze damy nie publikuj膮). Do tego wi臋cej energii, wi臋cej 偶ycia, wi臋cej or臋偶a, dobry angielski. Zamiast nobliwego patriarchatu ? dor偶ni臋cie czasem tej czy innej watahy.
Naprawd臋 tylko tyle? A co z opozycj膮: konserwatyzm ? neokonserwatyzm? Co to w艂a艣ciwie dzi艣 znaczy w Polsce? Wolny rynek, energia atomowa, dawne warto艣ci, parytety zb臋dne, silna Polska w nie za silnej (chyba 偶e wojskowo) Europie, Rosja na zdrowy dystans ? to wsp贸lne. A r贸偶nice? Jeden dorzyna, drugi uspokaja. I tyle. Wi臋c po co w og贸le zabiera膰 login? Po co babcie denerwowa膰? Niech si臋 babcie ciesz膮...
Tylko 偶e tu w og贸le nie chodzi o babcie. Chodzi o to, 偶e Polska dogoni艂a W艂ochy, je艣li chodzi o poziom zablokowania systemu politycznego. Nawet widmo kaczyzmu przestaje by膰 niezb臋dne. Platforma zawiera w sobie wszystko niczym partia Berlusconiego (PiS i PO w jednym, jak powiedzia艂 kiedy艣 Slavoj 沤i啪ek). W sumie bardzo niewiele. "Zaciek艂y" b贸j toczy dw贸ch liberalnych konserwatyst贸w o prawie identycznych pogl膮dach na ka偶dy temat. R贸偶ni膮 si臋 fryzur膮 i manierami, jeden lepiej zna j臋zyki. A polski Noblista got贸w jest stwierdzi膰, 偶e "to jest prawdziwa demokracja". Tylko 偶e to ju偶 nawet nie jest wyb贸r pomi臋dzy Col膮 i Pepsi, tam przynajmniej dajemy zarobi膰 wybranej korporacji. Prawybory w PO to wyb贸r mi臋dzy md艂膮 Col膮 Light a Col膮 Zero.
呕aden z kandydat贸w tzw. lewicy nie pyta kandydat贸w na kandydat贸w z PO czym si臋 w艂a艣ciwie r贸偶ni膮. Jak gdyby uznali, 偶e i tak wszystko lepsze od wstr臋tnych kaczor贸w. Prezydent nie wie czy ma zaplecze a skrajnie prawicowy plankton kandydat贸w rozmna偶a si臋 wr臋cz tragikomicznie. Plebejski populizm si臋 skompromitowa艂. Tradycji terroryzmu nie mamy od stu lat ? 偶adne Czerwone Brygady ani Baader-Meinhof prezydentowi Rados艂awowi Komorowskiemu nie zagro偶膮.
Wi臋c co lewicy zosta艂o? D艂ugi marsz. Robota "w dyskursie" - ksi膮偶ki, dyskusje, eseje i felietony. Koalicje jednej sprawy jak cho膰by ostatnio internaut贸w przeciw rz膮dowi. Budowa zaplecza, funduszy. Biologia nam sprzyja. A czy duch dziej贸w? Jak wygramy - to napiszemy, 偶e sprzyja艂.
Micha艂 Sutowski (Krytyka Polityczna) dla Wirtualnej Polski
Jak Polacy widz膮 marsza艂ka sejmu Bronis艂awa Komorowskiego i szefa MSZ Rados艂awa Sikorskiego? - takie badania zleci艂a PO, a informuje o tym "Gazeta Wyborcza".
Okre艣lenie tzw. profili osobowych obu rywali w prezydenckich prawyborach trwa艂o dwa tygodnie, zapytano osiem tysi臋cy os贸b. Badani najpierw okre艣lali cechy idealnego prezydenta, p贸藕niej oceniali, kt贸re z nich wyst臋puj膮 jako dominuj膮ce u Komorowskiego i Sikorskiego.
Jako najbardziej po偶膮dan膮 cech臋 prezydenta ankietowani wymienili uczciwo艣膰. Dalej s膮: kompetencja, patriotyzm, inteligencja i wra偶liwo艣膰 na problemy spo艂eczne.
Jako g艂贸wn膮 zalet臋 i Komorowskiego i Sikorskiego badani wskazali kompetencj臋. Najwi臋kszymi s艂abo艣ciami - tak偶e wsp贸lnymi dla obu rywali - s膮: za ma艂a wra偶liwo艣膰 na problemy spo艂eczne i niezbyt eksponowany patriotyzm.
Gazeta Wyborcza 18.03.201